Zábava
Leoš Kopecký

Leoš Kopecký

Novinář, autor, producent. Zájmy: média, společnost, věda a technika, vývoj, výzkum, inovace, věda a umění.

Jednatel společnosti ArtCom 3000,  www.artcom3000.cz 

Provozuje také platformu Sci-line.  www.sci-line.cz 

Mladá kolínská firma přišla s překvapivým řešením digitální transformace výroby

 

Národní muzeum otevřelo v Českém muzeu hudby novou výstavu s názvem Import / Export / Rock’n’Roll. Jsou tu exponáty, které dokumentují populární hudbu v šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století.

14. 01. 2019 (00:37)

Národní obrození 4.0

O platformě „Národní obrození 4.0“

Nezávislá komunikační platforma Otevřeného klubu SN ČR pro podporu kultury, umění a vědy v ČR.

Cíem je agregovat, zpracovávat a šířit informace, vytvářet mediální výstupy především ze zdrojů: Národní divadlo, Národní muzeum, Akademie věd ČR, Národní galerie, Uměleckoprůmyslové museum, Moravská galerie, Dům umění města Brna, Muzeum fotografie a MOM J. Hradec a další regionální instituce, aj. Platforma bude pracovat na principu „vlastních a získaných médií (owned a earned media)“ pro výše uvedené subjekty.

Národní obrození - historicky byla vůdčí silou národního hnutí česká inteligence - vědci, umělci, kněží, učitelé apod. a národní buditelé kladli důraz na zlepšení všeobecného vzdělání lidových vrstev.
Přívlastek 4.0 je příznačný pro dynamické a aktuální koncepty – Industry 4.0, Společnost 4.0, … atd.

Současný stav společnosti vyvolává potřebu kvalitnější popularizace české kultury, umění, historie, vědy a výzkumu. Jde především o podporu a prezentaci tradičních hodnot v kontextu současného mediálního prostředí.
Platforma Národní obrození 4.0 umožní vznik a šíření mediálních výstupů, jejichž cílem bude zveřejnění, podpora a kvalitní informovanost o hodnotných či významných akcích české kultury a vzdělanosti.

Veřejnost je ovlivňována komerčními médii a záměrně vytvářeným konzumním tlakem natolik, že ztrácí schopnost uvědomování si kvality dlouhodobých, nemateriálních hodnot.

Celý text o platformě zde

 

Fidel vyplňoval nějaké statistiky a u České republiky napsal počet obyvatel 100 milionů. Tajemník se ho snažil opravit, ale diktátor řekl jasně: „snad vím, kolik rumu od nás Češi berou.“

15.12. na FSV UK proběhla přednáška na téma vizualizace v médiích v rámci projektu Presspektivy, což je fajn projekt - více na webu.  Tentokrát bylo určeno studentům a mediálním začátečníkům.

Jak důležité jsou pro tvorbu tištěných médií, ale i článků na internetových zpravodajských serverech fotografie a vizuální stránka věci vůbec?

Moderovala Alice Němcová Tejkalová, Hovořili: JAN ŽDIMERA, redaktor obrazového zpravodajství ČTK; JAN VACA, vedoucí redakce Zpravy.iDNES.cz;  SANDRA ŠTEFANIKOVÁ, doktorandka na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK.

http://www.rozhlas.cz/presspektivy/portal/

Katalog služeb představuje, co veřejnosti nabízejí vědecké týmy na UK.

Univerzita Karlova spustila svůj Katalog služeb, jehož prostřednictvím odborná i laická veřejnost jednoduše zjistí, jaké vědecké týmy na nejstarší české univerzitě působí a co mohou nabídnout. Mezi českými veřejnými vysokými školami a univerzitami jde o ojedinělý projekt.

 

Programový koncept Perspektiva 2030 vychází z tématu Průmysl 4.0, který by se vlastně měl jmenovat spíše Společnost 4.0. Jedním z výrazných momentů digitalizace a automatizace je totiž vztah člověka jako individua k těmto procesům a důsledky, které na něj budou mít.

Michael Kocáb Foto: Petr BerounskýCC BY-SA 3.0

O Michaelu Kocábovi je poslední dobou znovu hodně slyšet a není to jenom kvůli politickým aktivitám. Jeho kapela Pražský výběr finišuje přípravy monstrózního prosincového koncertu v pražské O2 areně a sám Kocáb přichystal sólové album. Deska Abstract má prý být jeho vrcholným dílem. Je tomu ale opravdu tak? A není údajně náročná a experimentální deska jenom snobským podvodem na posluchače?

Celá kritika zde: 

Nano farmacie kosmetika1

Contipro - tato ryze česká biotechnologická firma sídlí v Dolní Dobrouči u Ústí nad Orlicí. Od roku 1990 se věnuje výrobě a výzkumu aktivních látek pro farmaceutický a kosmetický průmysl. Jejím hlavním produktem je vysoce kvalitní kyselina hyaluronová, kterou exportuje do více než 50 zemí světa.

Více o tématu zde.

 

 

Roboti z ČVUT pomáhali po zemětřesení v Itálii. Skupina odborníků z Fakulty elektrotechnické odjela na začátku září do městečka Amatrice a pomocí robotů pomáhala tamním hasičům zjistit, jak moc jsou budovy poničené. Otřesy na konci srpna zabily téměř 300 lidí a zničily nebo poškodily stovky památek. 

Reportáž ČT