Zábava
29. 03. 2019 (07:05)

Rock’n’roll a beat v Českém muzeu hudby

Napsal(a)
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Národní muzeum otevřelo v Českém muzeu hudby novou výstavu s názvem Import / Export / Rock’n’Roll. Jsou tu exponáty, které dokumentují populární hudbu v šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století.

 

Zjistíte například, který Beatle hrál na kytaru z Československa, nebo zda věděli Black Sabbath, že píší píseň o pražském metru. Na zhruba 270m² uvidíte přibližně 200 exponátů. Zejména pak hudební nosiče, hudební nástroje, techniku a další unikátní předměty. Vystavena je zde třeba ryčka pro domácí přepis nahrávek na rentgenové fólie nebo magnetofonový pásek The Plastic People of the Universe: Pašijové hry velikonoční s fotkou z Hrádečku na přebalu.

Import / Export / Rock’n’Roll poukazuje i na to, že kdo chtěl populární hudbu sledovat důkladněji, musel se vydat neoficiálními cestami, k nimž patřil často rušený poslech západních stanic, shánění desek od známých v emigraci, domácí kopírování na pásky a kazety nebo výměna a nákup hudebních nosičů na černých burzách.

Tím to ale nekončí

Návštěvníci by si neměli nechat ujít ani doprovodné programy, které k této výstavě Národní muzeum připravilo. Těšit se tak mohou například už 6. dubna na akci Import / Export / Fashion, v rámci které proběhne módní přehlídka nové kolekce značky Lazy Eye, jejíž spoluautorkou je herečka Vica Kerekes. K vidění budou modely inspirované 70. a 80. lety a stylem hudebních ikon té doby. Součástí programu je i komentovaná prohlídka výstavy. Pro ty, kdo by si chtěli zavzpomínat na obchodování s hudebními nosiči, bude 13. dubna připravená akce Vinilové burzy v čase. Na přednáškách s pamětníky se například dozvíte, jak se získávala „elpíčka“ před rokem 1989 nebo kolik stála jedna deska. Zároveň bude v průběhu celého dne probíhat improvizovaná burza vinylových desek v prostorách Českého muzea hudby.

Celá zpráva zde

 

 

Zobrazeno 390 krát Poslední úprava - pátek, 29 březen 2019 07:16
Leoš Kopecký

Novinář, autor, producent. Zájmy: média, společnost, věda a technika, vývoj, výzkum, inovace, věda a umění.

Jednatel společnosti ArtCom 3000,  www.artcom3000.cz 

Provozuje také platformu Sci-line.  www.sci-line.cz 

Více z této kategorie: « TENKRÁT NA ZÁPADĚ, ale Čech

Zanechat komentář

Vyplňte všechna pole, která jsou označena hvězdičkou (*). HTML značky nejsou povoleny.