Zábava

Národní muzeum otevřelo v Českém muzeu hudby novou výstavu s názvem Import / Export / Rock’n’Roll. Jsou tu exponáty, které dokumentují populární hudbu v šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století.

28. 02. 2017 (20:11)

TENKRÁT NA ZÁPADĚ, ale Čech

Napsal(a)

Fenomén české country, trampské a folkové hudby stále ještě svou úrovní překvapuje a okouzluje odborníky a posluchače za velkou louží, kde mají tyto žánry své kořeny.

Režisér a producent Martin Kotík, který má na kontě již několik komedií, získal od ředitelky divadla Spejbla a Hurvínka Heleny Štáchové před sedmi lety svolení ke zfilmování slavných loutek, které jsou veřejnosti známý několik generací, kdy je poprvé vytvořil řezbář Karel Nosek v letech 1919/1920.

,, Ten svět z televize tam někde venku je. Jen si pro něj někdy musíš dojít pěšky.“ To je motto Ladislava Zibury, který rád cestuje, píše a jeho první kniha 40 dní pěšky do Jeruzaléma se stala besttselerem. O svých barvitých zážitcích také i přednáší a pro veřejnost už rozhodně není neznámý pojem. Jeho poslední novinkou, nyní také v podobě audioknihy, kterou také namluvil je z letošní tříměsíční cesty do Nepálu a Číny, během které ušel 1500 km a  jmenuje se Pěšky mezi buddhisty a komunisty.

Ladislav popisuje začátek své cesty příletem do Káthmándú, kde bez nějakých velkých plánů či přesného harmonogramu volí raději improvizaci a raději se  ptá místních, kam se má jít podívat a jakým směrem se vydat. Což se mu postupem času dost osvědčuje, protože se dostane také do míst, které v příručkách pro turisty vůbec nejsou a to si také pochvaluje , jak přiznává s nadhledem v audioknize, ,, kde je angličtina, tam je i proradný turista, odvěký to škůdce autentických zážitků.“

V Nepálu poznává soustu nedotčených míst a mimo to také zavítá do Lumbiní, což je rodiště Buddhy. Poznává úroveň pohostinství a místních ubytoven, a i když ne vždy využívá takového „pohodlí“ a pro změnu občas bydlí a stravuje se u místních lidí, které mu průběžně vstupují do cesty a mají chut´ poznat cizince, což je samozřejmě vzájemné, tak často naráží na bariéru jazyka. Někdy je to ke škodě, ale občas zase stačí vzájemná sympatie, či velká únava a hlad, aby si zajistil nocleh u místních. Seznamuje je s jejich způsobem života, mentalitou i zvyky, ale také se při tom všem veselí nebrání vážným tématům a mluví například s  dělníky, kteří opravují škody po velkém loňském  zemětřesení, které zabilo přes 9000 lidí a nebo popisuje život lidí žijících v chatrných příbytcích. Absolvuje i náročné výstupy a jeden z nich je i trek na úpatí hory Annnapurny, což vedle všech krás kolem znamená i boj s horskou nemocí. Tak jako každý cestovatel se  občas i ztratí, ale situaci vtipně komentuje slovy ,, ztracen bývám spravila pořád, otázkou je zda už to vím, či ještě vůbec netuším.“

Původní plán byl navštívit pouze Nepál, ale jelikož nebyl zase tak velký problém získat vízum do sousední Číny, rozhodl se svůj výlet rozšířit o další zajímavou zemi. Vedle největší chovatelské stanice Pand na světe v Chengdu, prošel několik památek, včetně Terakotové armády u města Xian, či provincie Sečuan a Šen-Si.

Vyprávění je vtipně líčeno pohledem mladého Evropana, který s notebookem, fotoaparátem, kamarádkou Mastercard, ale také deníkem, ze kterého vznikla tato audiokniha cestuje po zemích zcela odlišné svou kulturou. Audioknihu jsem se rozhodla poslechnout, protože mě zaujala forma vyprávění, hlavně co by cestovatelského deníku a také proto, že mě zajímal právě ten obyčejný život v Číně o kterém toho tak málo vím, narozdíl od jejich znečištěnému ovzduší, porušovaných lidských právech a podobně. A výsledek? Nadšená, je to něco úplně jiného, a to vše doplněno vtipnými názory či dialogy s lidmi se kterými komunikoval. Vše je popsáno s takovou nakažlivou lehkostí, což je lákadlo pro další milovníky dálek a dobrodružství.

Hodnocení : 90%

Autor : Ladislav Zibura

Pěšky mezi buddhisty a komunisty

Nakladatelství : BIZBOOKS

Datum vydání : 5. Prosince 2016

Stopáž : 11h 30 minut

Strana 1 z 2