Věda a technika
Leoš Kopecký

Leoš Kopecký

Novinář, autor, producent. Zájmy: média, společnost, věda a technika, vývoj, výzkum, inovace, věda a umění.

Jednatel společnosti ArtCom 3000,  www.artcom3000.cz 

Provozuje také platformu Sci-line.  www.sci-line.cz 

V březnu se fakt událo tolik akcí a bylo narváno, že si ani nebylo kam postavit kafe. Vypadá to, že budeme muset stoly na schůze rezervovat dost dopředu. Skvělý. 

17. 03. 2017 (05:50)

Základna OKSNCR

Otevřený klub Syndikátu novinářů má základnu - místo pro setkávání, plodné diskuze, inspiraci, zábavu a občerstvování. Pražská kavárna v Řetězovce č.p. 10.

Literární kavárna Řetězová vás vítá.

Stáhněte si aktuální číslo Mediažurnálu, rozesměje vás karikaturista Kemel

Syndikát novinářů ČR vydal v uplynulých dnech další číslo magazínu Mediažurnál. Kromě novinek ze života spolku se časopis věnuje mnoha dalším tématům ze světa sdělovacích prostředků, mimo jiné pravdě ve 21. století nebo debatě kolem změn v systému jmenování mediálních rad. Pokud nejste členy a nedostali jste časopis v tištěné verzi, můžete si jej stáhnout z našich stránek. Více informací v článku.

Dění v Syndikátu novinářů ČR shrnul mimo jiné místopředseda SN ČR Jaroslav Bobek, který napsal text o návštěvě jihomoravských členů v Maďarsku, kam se vydali po stopách Visegrádské čtyřky. Za zmínku stojí text pojednávající o činnostech nedávno ustaveného OK Klubu. OK Klub je stále otevřen novým členům, proto rozhodně neváhejte a podívejte se, co zajímavého nabízí.

Další texty se nesly už tradičně v analytickém duchu. Kromě už zmíněné debaty kolem novely zákona o ČT a ČRo byl věnován prostor shrnutí sociálně-politické situace v Turecku, která dopadá mimo jiné také na oblast tiskové svobody. Premiéru si textem v Mediažurnálu odbyl Jaroslav Šonka. Poprvé do časopisu psal také mediální expert z FSV UK Jan Jirák, který se zabýval mediální gramotností.

Martin Melichar vedl rozhovory tentokrát s Jakubem Ungerem, který vede nový zpravodajský server Seznam Zprávy, a s Ivou Jonášovou. Ta shrnula rok ve funkci šéfredaktory Radia Wave. Nelze opomenout ani dvě recenze na zajímavé knihy i právní analýzu chystané směrnice EU k autorským právům. O kresby se v čísle postaral známý karikaturista Miroslav Kemel, galerie fotek tentokrát patřila Juergenu Tellerovi, který vystavuje v pražském Rudolfinu.

Aktuální číslo si můžete stáhnout zde.

 

Fidel vyplňoval nějaké statistiky a u České republiky napsal počet obyvatel 100 milionů. Tajemník se ho snažil opravit, ale diktátor řekl jasně: „snad vím, kolik rumu od nás Češi berou.“

15.12. na FSV UK proběhla přednáška na téma vizualizace v médiích v rámci projektu Presspektivy, což je fajn projekt - více na webu.  Tentokrát bylo určeno studentům a mediálním začátečníkům.

Jak důležité jsou pro tvorbu tištěných médií, ale i článků na internetových zpravodajských serverech fotografie a vizuální stránka věci vůbec?

Moderovala Alice Němcová Tejkalová, Hovořili: JAN ŽDIMERA, redaktor obrazového zpravodajství ČTK; JAN VACA, vedoucí redakce Zpravy.iDNES.cz;  SANDRA ŠTEFANIKOVÁ, doktorandka na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK.

http://www.rozhlas.cz/presspektivy/portal/

Katalog služeb představuje, co veřejnosti nabízejí vědecké týmy na UK.

Univerzita Karlova spustila svůj Katalog služeb, jehož prostřednictvím odborná i laická veřejnost jednoduše zjistí, jaké vědecké týmy na nejstarší české univerzitě působí a co mohou nabídnout. Mezi českými veřejnými vysokými školami a univerzitami jde o ojedinělý projekt.

 

Programový koncept Perspektiva 2030 vychází z tématu Průmysl 4.0, který by se vlastně měl jmenovat spíše Společnost 4.0. Jedním z výrazných momentů digitalizace a automatizace je totiž vztah člověka jako individua k těmto procesům a důsledky, které na něj budou mít.

Michael Kocáb Foto: Petr BerounskýCC BY-SA 3.0

O Michaelu Kocábovi je poslední dobou znovu hodně slyšet a není to jenom kvůli politickým aktivitám. Jeho kapela Pražský výběr finišuje přípravy monstrózního prosincového koncertu v pražské O2 areně a sám Kocáb přichystal sólové album. Deska Abstract má prý být jeho vrcholným dílem. Je tomu ale opravdu tak? A není údajně náročná a experimentální deska jenom snobským podvodem na posluchače?

Celá kritika zde: 

Nano farmacie kosmetika1

Contipro - tato ryze česká biotechnologická firma sídlí v Dolní Dobrouči u Ústí nad Orlicí. Od roku 1990 se věnuje výrobě a výzkumu aktivních látek pro farmaceutický a kosmetický průmysl. Jejím hlavním produktem je vysoce kvalitní kyselina hyaluronová, kterou exportuje do více než 50 zemí světa.

Více o tématu zde.

 

 

Roboti z ČVUT pomáhali po zemětřesení v Itálii. Skupina odborníků z Fakulty elektrotechnické odjela na začátku září do městečka Amatrice a pomocí robotů pomáhala tamním hasičům zjistit, jak moc jsou budovy poničené. Otřesy na konci srpna zabily téměř 300 lidí a zničily nebo poškodily stovky památek. 

Reportáž ČT