Věda a technika
Leoš Kopecký

Leoš Kopecký

Novinář, autor, producent. Zájmy: média, společnost, věda a technika, vývoj, výzkum, inovace, věda a umění.

Jednatel společnosti ArtCom 3000,  www.artcom3000.cz 

Provozuje také platformu Sci-line.  www.sci-line.cz 

Lachtana vycvičíte pomocí ryby, člověka prý pomocí lajku na sociální síti.

„Jsme mnohem zmapovatelnější, než si myslíme,“ říká v rozhovoru s Lucií Výbornou neurolog a odborník na lidský mozek Martin Jan Stránský.

Audiozáznam pořadu zde

Funkční magnetická rezonance toho o vás zjistí hodně: jakou máte oblíbenou barvu, sexuální orientaci nebo třeba zda máte sklony k nevěře. Od takto detailních znalostí o člověku už je jen krůček k novému oboru dnešní doby – takzvanému neuromarketingu.

„Například tvorba sociálních sítí dnes jde jen přes neuromarketing, buď přímo, nebo nepřímo. V určitých případech se dokonce měří hladina dopaminu v mozku, zvlášť programy z Facebooku byly přímo vytvořeny s tímto konceptem,“ upozorňuje odborník. „Náš vývoj je podmíněn dvě základními potřebami: poznat zákony přírody a patřit do nějaké skupiny. Málokdo dokáže být šťastný sám.“

Lajky na Facebooku přinášejí závislost na dopaminu.

Martin Jan Stránský

Důsledky přitom mohou být nedozírné. Obzvlášť když dojde na děti. „Stupidifikuje je to. Blbnou. IQ přestává růst, přestávají mít slovník, přestávají umět řešit problémy. Nedospějí,“ varuje. „Spoléháme na technologii a internet, zapadáme do používání sociálních sítí. Takže nepoužíváme procesy, které jsme jako homo sapiens používali během předchozích 200 tisíc let.“

Děsí mě analfabetismus dnešní mládeže. Společnost nedrží pohromadě, říká psychiatr Radkin Honzák

Psychiatr Radkin Honzák

Změny na mozku

Změny, ke kterým v posledních letech v souvislosti s rozvojem technologií a sociálních sítí dochází, jsou už prý na mozku přímo viditelné. „A existuje přímá korelace s mírou používání. V určitých částech mozku doslova slábne neurochemická aktivita, určité struktury se zmenšují nebo mizí. Změny se dějí hlavně v bazální oblasti centrálního laloku.“

Nejde prý ale jen o kognitivní schopnosti, které moderní technologie mění. Ale i o subjektivní pocit štěstí. „Naše děti jsou méně šťastné než my. A my jsme méně šťastní, než byli naši rodiče,“ upozorňuje Martin Jan Stránský.

29. 05. 2019 (18:32)

Nový design PKF

Mladá kolínská firma přišla s překvapivým řešením digitální transformace výroby

 

Národní muzeum otevřelo v Českém muzeu hudby novou výstavu s názvem Import / Export / Rock’n’Roll. Jsou tu exponáty, které dokumentují populární hudbu v šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století.

14. 01. 2019 (00:37)

Národní obrození 4.0

O platformě „Národní obrození 4.0“

Nezávislá komunikační platforma Otevřeného klubu SN ČR pro podporu kultury, umění a vědy v ČR.

Cíem je agregovat, zpracovávat a šířit informace, vytvářet mediální výstupy především ze zdrojů: Národní divadlo, Národní muzeum, Akademie věd ČR, Národní galerie, Uměleckoprůmyslové museum, Moravská galerie, Dům umění města Brna, Muzeum fotografie a MOM J. Hradec a další regionální instituce, aj. Platforma bude pracovat na principu „vlastních a získaných médií (owned a earned media)“ pro výše uvedené subjekty.

Národní obrození - historicky byla vůdčí silou národního hnutí česká inteligence - vědci, umělci, kněží, učitelé apod. a národní buditelé kladli důraz na zlepšení všeobecného vzdělání lidových vrstev.
Přívlastek 4.0 je příznačný pro dynamické a aktuální koncepty – Industry 4.0, Společnost 4.0, … atd.

Současný stav společnosti vyvolává potřebu kvalitnější popularizace české kultury, umění, historie, vědy a výzkumu. Jde především o podporu a prezentaci tradičních hodnot v kontextu současného mediálního prostředí.
Platforma Národní obrození 4.0 umožní vznik a šíření mediálních výstupů, jejichž cílem bude zveřejnění, podpora a kvalitní informovanost o hodnotných či významných akcích české kultury a vzdělanosti.

Veřejnost je ovlivňována komerčními médii a záměrně vytvářeným konzumním tlakem natolik, že ztrácí schopnost uvědomování si kvality dlouhodobých, nemateriálních hodnot.

Celý text o platformě zde

 

Fidel vyplňoval nějaké statistiky a u České republiky napsal počet obyvatel 100 milionů. Tajemník se ho snažil opravit, ale diktátor řekl jasně: „snad vím, kolik rumu od nás Češi berou.“

15.12. na FSV UK proběhla přednáška na téma vizualizace v médiích v rámci projektu Presspektivy, což je fajn projekt - více na webu.  Tentokrát bylo určeno studentům a mediálním začátečníkům.

Jak důležité jsou pro tvorbu tištěných médií, ale i článků na internetových zpravodajských serverech fotografie a vizuální stránka věci vůbec?

Moderovala Alice Němcová Tejkalová, Hovořili: JAN ŽDIMERA, redaktor obrazového zpravodajství ČTK; JAN VACA, vedoucí redakce Zpravy.iDNES.cz;  SANDRA ŠTEFANIKOVÁ, doktorandka na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK.

http://www.rozhlas.cz/presspektivy/portal/

Katalog služeb představuje, co veřejnosti nabízejí vědecké týmy na UK.

Univerzita Karlova spustila svůj Katalog služeb, jehož prostřednictvím odborná i laická veřejnost jednoduše zjistí, jaké vědecké týmy na nejstarší české univerzitě působí a co mohou nabídnout. Mezi českými veřejnými vysokými školami a univerzitami jde o ojedinělý projekt.

 

Programový koncept Perspektiva 2030 vychází z tématu Průmysl 4.0, který by se vlastně měl jmenovat spíše Společnost 4.0. Jedním z výrazných momentů digitalizace a automatizace je totiž vztah člověka jako individua k těmto procesům a důsledky, které na něj budou mít.

Michael Kocáb Foto: Petr BerounskýCC BY-SA 3.0

O Michaelu Kocábovi je poslední dobou znovu hodně slyšet a není to jenom kvůli politickým aktivitám. Jeho kapela Pražský výběr finišuje přípravy monstrózního prosincového koncertu v pražské O2 areně a sám Kocáb přichystal sólové album. Deska Abstract má prý být jeho vrcholným dílem. Je tomu ale opravdu tak? A není údajně náročná a experimentální deska jenom snobským podvodem na posluchače?

Celá kritika zde: 

Strana 1 z 2