Umění
ALZE

ALZE

Režisér a producent Martin Kotík, který má na kontě již několik komedií, získal od ředitelky divadla Spejbla a Hurvínka Heleny Štáchové před sedmi lety svolení ke zfilmování slavných loutek, které jsou veřejnosti známý několik generací, kdy je poprvé vytvořil řezbář Karel Nosek v letech 1919/1920.

Česká filmová a televizní akademie představila na tiskové konferenci 18. Ledna nominované filmy pro letošní 24. ročník Českého lva. Celkem bylo k posouzení 42 celovečerních filmů a 29 dokumentů, které byli v loňském roce uvedené v kinech.

Film Pátá lod' mladé slovenské režisérky Ivety Grófové, která za svůj předchozí film Až do města Aš byla v roce 2012 nominovaná na Oscara je inspirován skutečnou událostí a hlavní roli tam má malá Jarka, která má matku, která ale právě tou matkou být nechce.

Filmová triologie Zahradnictví režiséra Jana Hřebejka se začala točit v červnu loňského roku a na jeho konci padla i poslední klapka. Natočeny jsou tři samostatné příběhy, kdy ten první s názvem Rodinný přítel budou moci diváci vidět v českých kinech už 27. Dubna 2017 a zbylé dva se objeví v kinech koncem Září a Listopadu.

Příběhy jsou zasazené do období 50 let, minulého století, konkrétně přímo do let 1939 - 1959, kde se jednotlivé příběhy rozvětvené rodiny odvíjejí od kmenové postavy celé triologie a tím je ono Zahradnictví, které vede Miloš a jeho žena Emilka.

Hlavní ženské postavy ztvárnili herečky Aňa Geislerová, Klára Melíšková a Gabriela Míčová, které jsou v příbězích vyobrazeny jako sestry a dalšími herci jsou například Lenka Krobotová, Miroslav Táborský, Jiří Macháček, Sabina Remundová, Ondřej Sokol.

Triologie svým příběhem navazuje k hřebejkovým Pelíškům, a i tentokrát tak jako to bylo například u posledního filmu Učitelka, čerpal jeho dvorní scénárista Petr Jarchovský ze života svých rodinných příslušníků.

trailer: https://www.youtube.com/watch?v=tCnewM7kKY4

Foto zdroj : distributor CinemArt

,, Ten svět z televize tam někde venku je. Jen si pro něj někdy musíš dojít pěšky.“ To je motto Ladislava Zibury, který rád cestuje, píše a jeho první kniha 40 dní pěšky do Jeruzaléma se stala besttselerem. O svých barvitých zážitcích také i přednáší a pro veřejnost už rozhodně není neznámý pojem. Jeho poslední novinkou, nyní také v podobě audioknihy, kterou také namluvil je z letošní tříměsíční cesty do Nepálu a Číny, během které ušel 1500 km a  jmenuje se Pěšky mezi buddhisty a komunisty.

Ladislav popisuje začátek své cesty příletem do Káthmándú, kde bez nějakých velkých plánů či přesného harmonogramu volí raději improvizaci a raději se  ptá místních, kam se má jít podívat a jakým směrem se vydat. Což se mu postupem času dost osvědčuje, protože se dostane také do míst, které v příručkách pro turisty vůbec nejsou a to si také pochvaluje , jak přiznává s nadhledem v audioknize, ,, kde je angličtina, tam je i proradný turista, odvěký to škůdce autentických zážitků.“

V Nepálu poznává soustu nedotčených míst a mimo to také zavítá do Lumbiní, což je rodiště Buddhy. Poznává úroveň pohostinství a místních ubytoven, a i když ne vždy využívá takového „pohodlí“ a pro změnu občas bydlí a stravuje se u místních lidí, které mu průběžně vstupují do cesty a mají chut´ poznat cizince, což je samozřejmě vzájemné, tak často naráží na bariéru jazyka. Někdy je to ke škodě, ale občas zase stačí vzájemná sympatie, či velká únava a hlad, aby si zajistil nocleh u místních. Seznamuje je s jejich způsobem života, mentalitou i zvyky, ale také se při tom všem veselí nebrání vážným tématům a mluví například s  dělníky, kteří opravují škody po velkém loňském  zemětřesení, které zabilo přes 9000 lidí a nebo popisuje život lidí žijících v chatrných příbytcích. Absolvuje i náročné výstupy a jeden z nich je i trek na úpatí hory Annnapurny, což vedle všech krás kolem znamená i boj s horskou nemocí. Tak jako každý cestovatel se  občas i ztratí, ale situaci vtipně komentuje slovy ,, ztracen bývám spravila pořád, otázkou je zda už to vím, či ještě vůbec netuším.“

Původní plán byl navštívit pouze Nepál, ale jelikož nebyl zase tak velký problém získat vízum do sousední Číny, rozhodl se svůj výlet rozšířit o další zajímavou zemi. Vedle největší chovatelské stanice Pand na světe v Chengdu, prošel několik památek, včetně Terakotové armády u města Xian, či provincie Sečuan a Šen-Si.

Vyprávění je vtipně líčeno pohledem mladého Evropana, který s notebookem, fotoaparátem, kamarádkou Mastercard, ale také deníkem, ze kterého vznikla tato audiokniha cestuje po zemích zcela odlišné svou kulturou. Audioknihu jsem se rozhodla poslechnout, protože mě zaujala forma vyprávění, hlavně co by cestovatelského deníku a také proto, že mě zajímal právě ten obyčejný život v Číně o kterém toho tak málo vím, narozdíl od jejich znečištěnému ovzduší, porušovaných lidských právech a podobně. A výsledek? Nadšená, je to něco úplně jiného, a to vše doplněno vtipnými názory či dialogy s lidmi se kterými komunikoval. Vše je popsáno s takovou nakažlivou lehkostí, což je lákadlo pro další milovníky dálek a dobrodružství.

Hodnocení : 90%

Autor : Ladislav Zibura

Pěšky mezi buddhisty a komunisty

Nakladatelství : BIZBOOKS

Datum vydání : 5. Prosince 2016

Stopáž : 11h 30 minut

28. 12. 2016 (10:11)

Masaryk

Nový česko - slovenský film Masaryk pojednává o jednom životním období syna prezidenta T. G. Masaryka, který byl českým velvyslancem, později i ministrem zahraničí.

Na letošním festivalu bylo v Hlavní soutěži 12 snímků, z toho dva české Učitelka a Vlk z Královských Vinohrad. Promítalo se celkem 200 filmů, z toho jich 21 mělo světovou premiéru. Uskutečnilo se 507 představení na které přišlo 138 341 diváků. Filmových profesionálu, distributorů a nákupčích bylo dohromady 1066 lidí.

Režisér Szabolcs Hajdu získal na slavnostním zakončení z rukou herečky a členky Hlavní poroty Marthy Issové Křišťálový globus za nejlepší film 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu, na kterém byl uveden ve Světové premiéře. Součástí hlavní ceny byla také finanční odměna 25 000 USD pro režiséra a producenta filmu.

Film přivádí distribuční společnost Aerofilms 6. Října 2016 do českých kin.

Film Rodinné štěstí se natáčel v bytě režiséra a vypráví příběh sester Eszter a Ernelli i jejich rodin, které spolu musí společně v jednom bytě bydlet, poté co se Ernella jednoho dne vrací se svojí rodinou ze Skotska zpět do Varšavy. Rodiny si spolu nikdy moc nerozuměli a nejinak tomu je i nyní, když vedle řešících křivd z minulosti, musí ještě vychovávat své zlobivé děti.

Nápad natočit film o mezilidských vztazích a někdy i jeho složitém rodinném soužití, dostal režisér poté co dostal nabídku z divadla, aby vytvořil nějakou divadelní hru. Hra o dvou odlišných rodinách sklidila po svém uvedení velký úspěch a tak se během několika měsíců začal natáčet i film.

,,Byl jsem nejen otcem, režisérem, ale také manželem, hercem a učitelem.  Pro herečku Orsolya Török-Illyés to bylo náročnější, ona byl herečkou, manželkou režiséra, ale také matkou. Pro všechny to bylo težké, ale já mám raději pět náročných rolí, než jednu nezvládnutelnou. Byl jsem totiž obklopen lidmi, které ze srdce miluju a vzájemně si rozumíme,“ řekl pro KVIFF režisér Szabolc Hajdu o natáčení vítězného snímku.

Zvláštní cenu poroty a 15 000 USD pro režiséra Ivan I. Tverdovskiyho a producenta získal film Zoologie, který vypráví příběh osamělé Nataši, která bydlí s matkou, pracuje v Zoologické zahradě a jednoho dne ji naroste ocas.

Film Noční život, slovinského režiséra Damjana Kozola získal oceněný za režii. Příběh je inspirován skutečnou událostí a vypráví o manželském páru, kterým naruší poklidné soužití autonehoda. Zatímco manžel leží v kritické situaci v nemocnici, jeho žena se snaží zjistit, co se v osudnou chvíli skutečně stalo.

Zvláštní uznání získal také film U trati, ke kterému napsal rumunský režisér Cătălin Mitulescu i scénář. Film je o mladém muži, který odjíždí do Itálie, aby vydělal pro  rodině více peněz a když se vrací po ročním odloučení zpět, tak dochází mezi manželi k odcizení.

Poslední film režiséra Jana Němce s názvem Vlk z Královských Vinohrad, který byl natočen podle třech povídek jeho knihy Nepodávej ruku číšníkovi, získal také zvláštní uznání, jenž převzal režisér Tomáš Klein, který film po jeho smrti dokončil.

Velkou cenu na východ od západu a 15 000 USD získala režisérka Rusudan Glurjidze a producent filmu Dům těch druhých za autobiografický příběh o občanské válce v Gruzii a vlivu války na lidi, který hledají smysl života i po jejím skončení v opuštěných domech.

Zvláštní cenu poroty na východ o západu a 10 000 USD pro režisérku Triinu Ruumetu a producenta estonského filmu Zmatené dny o mladém Allanovi, který si krátí čas poflakováním, a až jeho autonehoda ho dovede ke změně svého života.

Cenu za nejlepší celovečerní dokumentární film a také 5000 USD získala estonská režisérka Alma Harel za dokument LoveTrue ve které vystupují tři protagonistky, který popisují své představy o lásce a všem co s tím souvisí.

Zvláštní cenu získal dokumentární film Ama – San,  režisérky Claudie Varelajo, který je o profesionálních lovkyních mořských živočichů, jako jsou mušle či chobotnice a jejich rutinou je se potápět do mořských hlubin.

Filmem, který se nejvíce líbil divákům byl americký film Captain Fantastic, režiséra a scénáristy Matta Rose, který vypráví příběh o svérázném Benovi a jeho rodině, které žije podle jeho pravidel daleko od civilizace, získal Cenu Diváků.

Slovenská herečka Zuzana Mauréry získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon v novém filmu Jana Hřebečka Učitelka, ve kterém ztvárnila učitelku, jenž využívá svého postavení a manipuluje přes své žáky s jejich rodiči.

Maďarský režisér Szabolcs Hajdu a také herec si za roli ve svém filmu Rodinné štěstí odnesl vedle té za cenu hlavní také tu za nejlepší mužský herecký výkon ve stejnojmenném filmu.

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary za přínos české kinematografii získala herečka Jiřina Bohdalová, která na festivalu uvedla v Městském divadle film Ucho z roku 1970, po kterém sklidila velký aplaus. Po získaném ocenění vzdala hold Karlu Kachyňovi, Zdeňkovi Podskalskému za film Světáci, Zdeňkovi Svěrákovi a dalším, který jí obsadili do svých filmů.

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary získal herec Jean Reno a scénarista Charlie Kaufman, který napsal scénáře k úspěšným filmům jako Věčný svit neposkvrněné mysli, V kůži Johna Malkoviche či Milujte svého zabijáka. Na festivalu uvedl animovaný film Anomalisa o kouči zaměstnanců, který, ale sám zažívá osobní krizi.

Cenu za přínos světové kinematografii získal herec Wiliem Dafoe.Autor a zdroj foto : ALZE

Americký herec Wiliem Dafoe a nebo taky létající zloduch, agent FBI, válečný veterán, krvelačný upír, Ježíš či italský filmař Pasoliny, převzal

Francouzský herec Jean Reno, držitel Evropské filmové ceny za mimořádný přínos světové kinematografii je známý například z filmů Magická hlubina a Leon, za které byl nominován na Césara a které mu otevřely cestu k holywodským filmům