Umění
20. 01. 2017 (20:22)

Nejvíce nominací na získání Českého lva má film Masaryk

Napsal(a)
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Česká filmová a televizní akademie představila na tiskové konferenci 18. Ledna nominované filmy pro letošní 24. ročník Českého lva. Celkem bylo k posouzení 42 celovečerních filmů a 29 dokumentů, které byli v loňském roce uvedené v kinech.

V kategorii nejlepší film vede Masaryk režiséra Juliuse Ševčíka, který natočil dramatický příběh o ministru zahraničí Janu Masarykovi ve zcela jiném úhlu pohledu, než byl znám veřejnosti a který za dosud nejasných okolností zemřel v roce 1948. Film ač byl poprvé uveden v limitované premiéře v kině Lucerna krátce po Vánocích, získal největší přízeň členů ČFTA s nejvyšším počtem nominací, kterých má celkem 14. Film bude také uveden na Berlinale a to v prestižní sekci Berlinale Special, ve které jsou zařazeny výjimečné filmy. V českých kinech bude mít premiéru 9. Března, symbolicky ve stejný den, kdy Jan Masaryk zemřel.

Hned za ním je Anthropoid režiséra Seana Ellise, který byl zahajovacím filmem na MFF v Karlových Varech, kde měl také světovou premiéru.  Nominací má celkem 12 a už teď se může pyšnit nestatutární cenou, kterou získal od fanoušků registrovaných na filmovém portálu ČSFD, kde film získal nejvíce hlasů. Cenu v podobě skleněné elektronky převzala na tiskové konferenci herečka Aňa Geislerová, která si ve filmu zahrála partnerku Ciliana Murphyho. Po převzetí ceny přečetla vzkaz od oceněného režiséra, který fanouškům poděkoval za to, že ocenili zfilmovaný hrdinský příběh a vzkázal, že je rád, že se k nim historický příběh dostal také prostřednictvím jeho filmu.

Na 9 nominací může být pyšný režisér Jan Hřebejk, které získal za film Učitelka.  Scénarista Petr Jarchovský při psaní tématu čerpal ze svého období, kdy ho na základní škole učitelka manipulovala, aby se přes něj a další svěřené žáky dostala k jejich rodičům za účelem získání vlastního prospěchu.

Na posledním místě, tedy s 8 nominacemi je film Já, Olga Hepnarová, režisérů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy, který si téma jejich režijního debutu vybrali příběh nešťastné ženy, která se v roce 1975 stala poslední odsouzenou Češkou k trestu smrti, za úmyslné zabití 8 lidí na tramvajové zastávce.

Cenu skleněné elektrody a to za nejlepší plakát, získal designér a režisér Lukáš Veverka za plakát k filmu Já, Olga Hepnarová. 

Do kategorie nejlepší dokument byli nominovány dokumenty Bratříček Karel režisérky Krystyny Krauze, FC Roma v režii Tomáše Bojara, Normální autistický film režiséra Miroslava Janeka, Zákon Helena režisérky Petry Nesvačilové a Zkáza krásou od Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny.

Mimo hlavní kategorie budé také oceněna nejlepší kamera, scénář, zvuk, hudba, střih, scénografie, kostýmy, masky, ženský herecký výkon, mužský herecký výkon, studentský film a také se bude udělovat mimořádný přínos české kinematografii.

Slavnostní galavečer se bude konat 4. Března ve Dvořákově síni v pražském Rudolfinu a večerem bude provázet slovenská moderátorka Adéla Banášová. Přímý přenos bude vysílán na programu ČT 1 České televize.

Foto zdroj : ALZE, Bioscop

Zobrazeno 875 krát Poslední úprava - pátek, 20 leden 2017 20:46

Zanechat komentář

Vyplňte všechna pole, která jsou označena hvězdičkou (*). HTML značky nejsou povoleny.