Umění
17. 01. 2017 (06:11)

Na letošním Berlinale bude uveden Slovensko-česko-maďarský film Pátá lod' a to hned ve světové premiéře

Napsal(a)
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Film Pátá lod' mladé slovenské režisérky Ivety Grófové, která za svůj předchozí film Až do města Aš byla v roce 2012 nominovaná na Oscara je inspirován skutečnou událostí a hlavní roli tam má malá Jarka, která má matku, která ale právě tou matkou být nechce.

Jarka se cítí osamělá a nemilovaná a když si za zvláštních okolností vezme dvě batolata, do opuštěného zahradního domku, vytvoří si svůj vlastní svět, kde vše dokonale funguje, tedy aspoň do určité doby. Rodinné drama bude v letošním 67 ročníku Berlinale zařazen do sekce Generation Kplus. Do českých kin ho uvede distribuční společnost CinemArt 6. Dubna 2017.

„Před dvěma lety jsme se spolu s režisérkou Ivetou Grófovou a kameramankou Denisou Buranovou společné vydali na festival Berlinale, konkrétně i kvůli této sekci, která je speciální a jedinečná tím, že v rámci ní promítají velmi kvalitní filmy určené pro mladé publikum. Byli jsme zrovna uprostřed fundraisingu, castingu a příprav na natáčení filmu Pátá loď a tehdy jsme se zasnili, že by bylo skvělé jednou sem přijít s vlastním filmem. A uběhli dva roky extrémně náročné a intenzivní práce, a toto přání se splnilo. Velmi se těšíme a já pevně věřím, že to bude pro film dobrý start do života v zahraničí i doma, na Slovensku,“ reagovala na správu z Berlína producentka filmu Katarína Krnáčová z produkční společnosti Hulapa film.

Hlavní postavu filmu, malou Jarku si zahrála v době natáčení jen desetiletá Vanesska z Bratislavy. Jejího kamaráda Kristiána ztvárnil Matúško z Vranova nad Topľou, Jarčinu mámu hraje mladá zpěvačka z Košic Katarína Kamencová a její matku ztvárnila česká herečka Johanna Tesařová. Za kamerou filmu Pátá loď stála mladá kameramanka Denisa Buranová, která spolu s režisérkou dala filmu výrazný výtvarný charakter.

Foto zdroj : CinemArt

Zobrazeno 796 krát Poslední úprava - neděle, 22 leden 2017 09:35

Zanechat komentář

Vyplňte všechna pole, která jsou označena hvězdičkou (*). HTML značky nejsou povoleny.