Umění
28. 12. 2016 (10:11)

Masaryk

Napsal(a)
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Nový česko - slovenský film Masaryk pojednává o jednom životním období syna prezidenta T. G. Masaryka, který byl českým velvyslancem, později i ministrem zahraničí.

Jan Masaryk byl veřejně známou osobou, ale málo kdo o něm věděl, že byl také bohém, který miloval ženy, hudbu, velká gesta a ještě větší výzvy. Vedle toho všeho jeho pestrý život navíc obestírala spoustu tajemství, včetně jeho tragické smrti v roce 1948. Dramatický příběh režiséra Juliuse Ševčíka o sebedestruktivním a nevyrovnaném muži, který na pozadí historických událostí bojuje o lepší budoucnost vlastní země vstoupí 9. Března 2017 do českých kin.

Historické drama je zasazený do období těsně před druhou světovou válkou, kdy byl Jan Masaryk velvyslancem v Londýně, kde se snaží dostat světové mocnosti na stranu Československa, který britové považují za nestabilní. Více ale než o světové politice je to příběh o muži, který je dlouhodobě frustrovaný tíhou svých závazků a přílišným očekáváním druhých, ale taky o touze vystoupit ze stínu svého otce, se kterým ho pojí problematický vztah, což zase neplatí o vztahu ke své matce, která mu naopak dopřává hodně volnosti a po které má umělecké sklony.

Výborný řečník je zrovna na vrcholu své kariéry, ovšem to se nedá říct o osobním životě, který dost rozporuplný a kvůli kterým utíká od svých povinností k bouřlivému bohémskému životu, plných večírků a krásných žen, který ho tolik přitahuje. Jeho odklon vede až k jeho stáhnutím z veřejného života, což otevírá otázku Co se s ním dělo po jeho několika měsíčním zmizení?

Režiséra Juliuse Ševčíka je to již třetí film. Za svůj film Normal, ke kterému si napsal také scénář vyprávějící o bestiálním vrahovi, který ve 30 letech minulého století skutečně vraždil získal Cenu za nejlepší režii na MFF v Šanghaji 2009, ale i tentokrát se spolupodílel na scénáři, který k němu napsali scénaristé Petr Kolečko a Alex Koenigsmark. „Masaryk je krásná filmová postava, protože je samý problém a zároveň je to chlap, který má velkou zodpovědnost. On sám by byl raději umělcem, bohémem, ale měl smùlu, protože pocházel ze slavné rodiny. Ta postava v sobě má neustále vnitřní konflikt, je to člověk, od nějž se navenek očekává práce ve jménu velkých věcí, a přitom to je muž s křehkou, vášnivou a bolavou duší,“ řekl o svém filmu režisér.

Jana Masaryka si ve filmu zahrál Karel Roden, který přesně před rokem bodoval s filmem Fotograf, kde ztvárnil hlavní roli kontroverzního fotografa Jana Saudka. V roli Edvarda Beneše se objeví Oldřich Kaiser, matku Alici Masarykovou představuje slovenská herečka Zuzana Kronerová, v roli politika a legionáře Emanuela Moravce se objeví herec Robert Jaškóv, snoubenku Marcii Davenportovou hraje americká herečka Arly Joverová, psychiatra Steina německý herec Hanns Zischler, britského ministra zahraničí Halifaxe hraje Dermot Crowley, ministerského předsedu Chamberlaina britský herec Paul Nicholas, francouzského ministra Bonneta herec Milton Welsh a v roli jedné z Masarykových přítelkyň se objeví modelka Eva Herzigová, dále hrají Emílie Vašáryová, či Martin Hofmann.

Foto a video zdroj distribuční společnost Bioscop

Video zde

Zobrazeno 515 krát Poslední úprava - středa, 18 leden 2017 12:11

Zanechat komentář

Vyplňte všechna pole, která jsou označena hvězdičkou (*). HTML značky nejsou povoleny.