Umění
08. 12. 2016 (22:03)

Vítězným filmem na Mezinárodním filmovém festivalu se stal film Rodinné štěstí

Napsal(a)
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Na letošním festivalu bylo v Hlavní soutěži 12 snímků, z toho dva české Učitelka a Vlk z Královských Vinohrad. Promítalo se celkem 200 filmů, z toho jich 21 mělo světovou premiéru. Uskutečnilo se 507 představení na které přišlo 138 341 diváků. Filmových profesionálu, distributorů a nákupčích bylo dohromady 1066 lidí.

Režisér Szabolcs Hajdu získal na slavnostním zakončení z rukou herečky a členky Hlavní poroty Marthy Issové Křišťálový globus za nejlepší film 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu, na kterém byl uveden ve Světové premiéře. Součástí hlavní ceny byla také finanční odměna 25 000 USD pro režiséra a producenta filmu.

Film přivádí distribuční společnost Aerofilms 6. Října 2016 do českých kin.

Film Rodinné štěstí se natáčel v bytě režiséra a vypráví příběh sester Eszter a Ernelli i jejich rodin, které spolu musí společně v jednom bytě bydlet, poté co se Ernella jednoho dne vrací se svojí rodinou ze Skotska zpět do Varšavy. Rodiny si spolu nikdy moc nerozuměli a nejinak tomu je i nyní, když vedle řešících křivd z minulosti, musí ještě vychovávat své zlobivé děti.

Nápad natočit film o mezilidských vztazích a někdy i jeho složitém rodinném soužití, dostal režisér poté co dostal nabídku z divadla, aby vytvořil nějakou divadelní hru. Hra o dvou odlišných rodinách sklidila po svém uvedení velký úspěch a tak se během několika měsíců začal natáčet i film.

,,Byl jsem nejen otcem, režisérem, ale také manželem, hercem a učitelem.  Pro herečku Orsolya Török-Illyés to bylo náročnější, ona byl herečkou, manželkou režiséra, ale také matkou. Pro všechny to bylo težké, ale já mám raději pět náročných rolí, než jednu nezvládnutelnou. Byl jsem totiž obklopen lidmi, které ze srdce miluju a vzájemně si rozumíme,“ řekl pro KVIFF režisér Szabolc Hajdu o natáčení vítězného snímku.

Zvláštní cenu poroty a 15 000 USD pro režiséra Ivan I. Tverdovskiyho a producenta získal film Zoologie, který vypráví příběh osamělé Nataši, která bydlí s matkou, pracuje v Zoologické zahradě a jednoho dne ji naroste ocas.

Film Noční život, slovinského režiséra Damjana Kozola získal oceněný za režii. Příběh je inspirován skutečnou událostí a vypráví o manželském páru, kterým naruší poklidné soužití autonehoda. Zatímco manžel leží v kritické situaci v nemocnici, jeho žena se snaží zjistit, co se v osudnou chvíli skutečně stalo.

Zvláštní uznání získal také film U trati, ke kterému napsal rumunský režisér Cătălin Mitulescu i scénář. Film je o mladém muži, který odjíždí do Itálie, aby vydělal pro  rodině více peněz a když se vrací po ročním odloučení zpět, tak dochází mezi manželi k odcizení.

Poslední film režiséra Jana Němce s názvem Vlk z Královských Vinohrad, který byl natočen podle třech povídek jeho knihy Nepodávej ruku číšníkovi, získal také zvláštní uznání, jenž převzal režisér Tomáš Klein, který film po jeho smrti dokončil.

Velkou cenu na východ od západu a 15 000 USD získala režisérka Rusudan Glurjidze a producent filmu Dům těch druhých za autobiografický příběh o občanské válce v Gruzii a vlivu války na lidi, který hledají smysl života i po jejím skončení v opuštěných domech.

Zvláštní cenu poroty na východ o západu a 10 000 USD pro režisérku Triinu Ruumetu a producenta estonského filmu Zmatené dny o mladém Allanovi, který si krátí čas poflakováním, a až jeho autonehoda ho dovede ke změně svého života.

Cenu za nejlepší celovečerní dokumentární film a také 5000 USD získala estonská režisérka Alma Harel za dokument LoveTrue ve které vystupují tři protagonistky, který popisují své představy o lásce a všem co s tím souvisí.

Zvláštní cenu získal dokumentární film Ama – San,  režisérky Claudie Varelajo, který je o profesionálních lovkyních mořských živočichů, jako jsou mušle či chobotnice a jejich rutinou je se potápět do mořských hlubin.

Filmem, který se nejvíce líbil divákům byl americký film Captain Fantastic, režiséra a scénáristy Matta Rose, který vypráví příběh o svérázném Benovi a jeho rodině, které žije podle jeho pravidel daleko od civilizace, získal Cenu Diváků.

Slovenská herečka Zuzana Mauréry získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon v novém filmu Jana Hřebečka Učitelka, ve kterém ztvárnila učitelku, jenž využívá svého postavení a manipuluje přes své žáky s jejich rodiči.

Maďarský režisér Szabolcs Hajdu a také herec si za roli ve svém filmu Rodinné štěstí odnesl vedle té za cenu hlavní také tu za nejlepší mužský herecký výkon ve stejnojmenném filmu.

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary za přínos české kinematografii získala herečka Jiřina Bohdalová, která na festivalu uvedla v Městském divadle film Ucho z roku 1970, po kterém sklidila velký aplaus. Po získaném ocenění vzdala hold Karlu Kachyňovi, Zdeňkovi Podskalskému za film Světáci, Zdeňkovi Svěrákovi a dalším, který jí obsadili do svých filmů.

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary získal herec Jean Reno a scénarista Charlie Kaufman, který napsal scénáře k úspěšným filmům jako Věčný svit neposkvrněné mysli, V kůži Johna Malkoviche či Milujte svého zabijáka. Na festivalu uvedl animovaný film Anomalisa o kouči zaměstnanců, který, ale sám zažívá osobní krizi.

Cenu za přínos světové kinematografii získal herec Wiliem Dafoe.Autor a zdroj foto : ALZE

Zobrazeno 371 krát Poslední úprava - středa, 18 leden 2017 12:13

Zanechat komentář

Vyplňte všechna pole, která jsou označena hvězdičkou (*). HTML značky nejsou povoleny.