Umění
08. 12. 2016 (21:55)

Wiliem Dafoe byl hostem MFF 2016

Napsal(a)
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Americký herec Wiliem Dafoe a nebo taky létající zloduch, agent FBI, válečný veterán, krvelačný upír, Ježíš či italský filmař Pasoliny, převzal

na zahajovacím ceremoniálu 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Křišťálový globus za umělecký přínos světové kinematografii. Na festival byl zván již několikrát, ale kvůli pracovnímu vytížení, nemohl dříve, prozradil věčně usmívající se drsňák, který přijel do Karlových Varů se svojí manželkou, herečkou a režisérkou Giadou Colagrande.

,,Film je velmi důležitý. Dává nám toho tolik a já jsem moc rád, že jste můj přínos do světové kinematografie ocenili touto cenou. Moc to pro mě znamená a dává mi to motivaci ve své práci pokračovat dále,“ řekl pro KVIFF po získání Křištálového globusu oceněný Wiliem Dafoe, který krátce na to, tedy 22. Července oslavil své 61. narozeniny.

Svojí hereckou kariéru začínal u divadla a v roce 1977 se stal spoluzakladatelem experimentální divadelní skupiny v New Yorku s názvem The Wooster Group, ve které do roku 2005 působil jako herec i autor. Mezi jejich nejznámější mezinárodní projekty patří inscenace s divadelním režisérem  Robertem Wilsonem: The Life & Death of Marina Abramovic  a také  The Old Woman, ve které hraje společně s Mikhailem Baryshnikovem. Poprvé hrál ve filmu Nebeská brána, ale nakonec se režisér Michael Cimin, rozhodl jeho roli vystřihnout a tak další příležitost dostat se před kameru získal až o tři roky později ve filmovém debutu režisérky Kathryn Bigelowové, Nemilovaná, kde hrál hlavní roli, vůdce motorkářského gangu. Během své herecké kariéry natočil přes sto filmů a pracoval s uznávanými režiséry jako je Martin Scorsese (Poslední pokušení Krista, Letec), Lars von Trier (Manderlay, Antikrist, Nymfomanka), Abel Ferrar (Pasolini), Wes Anderson (Granhotel Budapešt, Život pod vodou), David Lynch (Zběsilost v srdci), Sam Raimi (triologie Spider-man) či Alan Parker (Hořící Mississippi). Během své kariéry napsal také scénář k filmu Černá vdova, ve kterém si zahrál hlavní roli Leslieho, do kterého se zamiluje mladá žena. Film, ale u kritiků moc neuspěl. Zabodoval ale jako herec ve filmu Četa, režiséra Olivera Stona (1986) a Ve stínu Upíra, v režii Edmunda Eliase Merhigea (2000) za které byl nominován na Oscara pro nejlepší můžský výkon ve vedlejší roli. Mezi jeho nejnovější filmy patří akční Dog eat Dog, režiséra Paula Schradera, se kterým již spolupracoval ve filmu Okamžik vzkříšení a novinkou je také animovaný Hledá se Dory, ve kterém dabuje postavu Gilla. ,,Každá postava, každá spolupráce, hraný příběh je zcela jiný a to je na tom moc krásné,“ řekl o herectví. A že není jen prvoplánově kladným hrdinou, kterého by všichni milovali, tak s tím si příliš hlavu neláme a naopak si role negativních hrdinů pochvaluje a s nadsázkou o nich říká: ,, Líbí se mi, když si na plátně zahraju to, co v reálném životě dělat nemůžu a ty role jsou tedy zároveň občas  i mojí fantazií.”

Na tiskové konferenci odpovídal na otázky ohledně spolupráce s hercem a baletním mistrem Mikhailem Baryshnikovem, se kterým hrál v divadelní hře Old Woman ( Stařena ) a také vyprávěl o natáčení filmu Antikrist, do kterého ho režisér  Lars von Trier obsadil do filmu jako prvního právě jeho, coby manžela, psychologa řešícího zvláštním způsobem smrt vlastního dítěte. Na otázku jaké filmy se mu líbí opověděl, že si ve své kariéře rozhodně nevyhýbá také těm nízkorozpočtovým snímkům, pro jejich často zajímavé scénáře. Řeč přišla také na film Poslední pokušení krista, který mu nabídl režisér Martin Scoorsesi a kde si zahrál postavu rozpolceného Ježíše, který jedná úplně jinak než ho společnost vyobrazuje. Roli označil za nejnáročnější, protože nevyrůstal mezi věřícíma lidmi a spoustu věcí z tohoto proštředí neznal. Film který vyvolal po svém uvedení řadu negativních reakcí, zvláště u náboženských církví, byl v několika zemích zakázán, včetně České Republiky. Herec zavzpomínal i na né moc št‘astné období, kdy ho kvůli tomuto snímku odmítali režiséři obsadit do svých filmů, protože byl touto výraznou rolí velmi zaškatulkován, jak prozradil na tiskové konferenci o filmu, který uvedl další den v karlovarském Letním kině.  Smůla se, ale prolomila už o rok později, kdy byl obsazen hned dvakrát, jak do hlavní role boxera Salama Aroucha v životopisném filmu Vítězství nad duchem a tak také do filmu Narozen 4. Července.

Ve Velkém sálu hotelu Thermal byl také hostem pořadu Na plovárně kde s moderátorem Markem Ebenem mluvil o tom co pro něj herectví znamená a také zavzpomínal na své slavné filmové role ve filmu Poslední pokušení krista, či oceněný válečný film Četa. Po skončení pořadu uvedl film Pasolini (2014), který byl zařazen do sekce Zvláštní uvedení a ve kterém ztvárnil poslední dny života kontroverzního italského režiséra a spisovatele Piera Paola Pasoliniho, který natočil filmy jako například Mamma Roma, Evangelium sv. Matouše, Dekameron a nebo také svůj poslední film Saló aneb 120 dnů sodomy. Režisér svými filmy a politickými názory pobouřil církev i společnost, což zaplatil cenou nejvyšší, když byl 2. Listopadu 1975 zavřažděn za dosud nevyjasněných okolností.

Autor a foto zdroj: ALZE

Zobrazeno 407 krát Poslední úprava - středa, 01 únor 2017 00:01

Zanechat komentář

Vyplňte všechna pole, která jsou označena hvězdičkou (*). HTML značky nejsou povoleny.